Kush është gruaja siriane që hodhi bombën në Stamboll, u trajnua si oficere nga kurdët! Hyri ilegalisht në Turqi

Ahlam Albashir është gruaja që u arrestua pasi dyshohet se është autorja e sulmit kamikaz që shkaktoi 6 viktima në Stamboll. Gjatë marrjes në pyetje ka zbuluar lidhjen me kurdët.

Me origjinë nga Siria, Albashir tregoi se ka hyrë në mënyrë ilegale në Turqi ndërsa është trajnuar si oficere speciale e inteligjencës nga PKK që konsiderohet si organizatë terroriste në shtetin turk.

Turqia është në zi pasi në Stamboll pati një sulm të frikshëm terrorist duke lënë 6 viktima dhe 81 të plagosur. Mediat e huaja kanë raportuar se mes viktimave ishte dhe një vajzë 9 vjeç.

Viktimat janë si më poshtë:

-38-vjeçarja Arzu Ozoi dhe vajza 15-vjeçare e saj
-vajza e madhe e Yusuf Meydan dhe vajza e tij 9-vjeçare Ekrin
-Adem Topkara dhe gruaja e tij 27-vjeçare Mukandes Elif Topkara
Babai i 9-vjeçares punonte në Ministrinë e Familjes në Turqi.

“E mallkoj këtë sulm që vrau një baba dhe vajzën e tij”, tha ministri pas ngjarjes.

About albaniadailynews.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *